Rodičovské združenie
Literárno-historická exkurzia Havránok, Múzeum Janka Kráľa
V piatok 30. septembra 2016 sme sa so žiakmi siedmeho ročníka vybrali na Havránok, kde sme sa oboznámili so životom Keltov. Mohli sme vidieť pozostatky keltského opevnenia a keltského dvorca s dielňou na výrobu keramiky, svätyňu s obetnou jamou, kde prebiehali keltské náboženské rituály, vežu a pozostatky slovanského obranného hrádku.
Potom sme sa presunuli do Múzea Janka Kráľa, kde nám lektorka priblížila históriu Liptovského Mikuláša, realitu o živote Juraja Jánošíka a expozíciu „Jánošíkovu mučiareň“. Na záver sme si prezreli pamätnú izbu Janka Kráľa, významného romantického básnika, pričom sme sa oboznámili s jeho životom a tvorbou.
Noc výskumníkov
V piatok 30. septembra naši šiestaci strávili školský deň netradične v spoločnosti vedcov na podujatí Noc výskumníkov v žilinskom Auparku. Žiaci mali možnosť navštíviť vedecké stánky ako napr. Mobil - pomocník alebo hrozba, Roboty okolo nás, Oko dravca, Poskytovanie prvej pomoci, Bezdrôtový prenos energie, Zábavná mikroskopia, Virtuálna plavba loďou, Tajomstvá železníc, Plasma je COOL, Virtuálne TV štúdio atď. Druhou časťou exkurzie bola návšteva Krajskej hvezdárne v Žiline, kde si pre nás pripravili zaujímavú prezentáciu o optických prístrojoch a zároveň sme si vyskúšali niektoré druhy ďalekohľadov. Nakoniec sme sa presunuli do pozorovateľne, kde sme mali možnosť pozorovať Venušu, dozvedeli sme sa zaujímavosti o Slnku a naučili sme sa ako fungujú slnečné hodiny. Počas celého dňa nás sprevádzalo slnečné počasie, ktoré umocňovalo pekné zážitky a dojmy z exkurzie. Cestou domov dostali žiaci za úlohu napísať, čo ich v tento deň zaujalo, čo nové a zaujímavé sa naučili. Podľa ich dojmov usudzujeme, že tento deň bol super J.
- Veľmi sa mi páčil stánok, kde ma nasnímala kamera a vypadalo to, že som v Televíznych novinách. (Nina K.)
- Najviac sa mi páčilo mikroskopovanie hmyzu. (Nina J.)
- Mne sa najviac páčil lodný simulátor. (Matúš K.)
- Najviac sa mi páčilo, že som si mohla vyrobiť odtlačok prsta, a že som mohla riadiť dron. (Zuzana V.)
- Dozvedel som sa, že do priemeru Slnka sa zmestí 109 zemegulí. (Milan M.)
- Naučil som sa pilotovať virtuálne lietadlo a dron. Viem oživiť človeka. (Miroslav Š.)
- Páčilo sa mi, že som dostal blesk do ruky. (Richard M.)
- Páčil sa mi robot, ktorý cvičí. (Boris Š.)
- Najviac sa mi páčilo, že som si mohla otestovať bezpečnosť môjho mobilu pomocou prístroja, ktorý zachytáva nebezpečné vlny. (Katarína Š.)
Európsky deň jazykov
Vedeli ste, že na svete existuje 6000 až 7000 jazykov. V Európe sa používa okolo 225 pôvodných jazykov, čo je približne 3% z celkového počtu svetových jazykov. Najväčší počet jazykov sa používa v Ázii a Afrike. Bez jazyka by sme sa nevedeli dorozumieť, nepovedali by sme si krásne slová a nevytvorili by sme najznámejšie diela . A preto si v našej škole pripomíname Európsky deň jazykov 26.septembra. Naši žiaci pracujú na projektoch a osvojujú si informácie o jazykoch používaných na celom svete. Spoznávajú nové jazyky a rozvíjajú si slovnú zásobu v tých, ktoré sa učia na našej škole. Veľkú pozornosť venujeme materinskému jazyku. Hlavným cieľom tohto dňa je vybudovať u žiakov pozitívny vzťah, zodpovednosť a úctu k jazyku, ako prostriedku dorozumievania sa.
Exkurzia Oblazy
Oblazy - 14. september 2016
Podobne, ako v predchádzajúcich rokoch, aj teraz nás krásne jesenné dni vylákali učiť sa do prírody. Tentoraz sme svoje kroky nasmerovali na susedný Liptov – Huty.
Mlyny na Oblazoch sú mimoriadnym technickým zariadením, jedinečným na Slovensku, možno aj v širšom regióne. Naviac je toto technické dielo zásluhou nadšencov stále funkčné, preto sme sa k nemu vydali s našimi žiakmi 2. až 4. ročníka.
Prechádzka úzkym kaňonom potôčka Kvačianka v ranných hodinách bola kúzelná. Stromy pokrývalo množstvo pavučín postriebrených rannou rosou, čo nejednému žiakovi pripomenulo vianočný stromček. Deti pozorovali starú cestu, spojnicu Oravy a Liptova, po ktorej v minulosti merali kroky furmanské koníky, po ktorej putovali trhovníci na trhy, cestička po ktorej nosili sedliaci obilie do mlyna. Dotkli sa kúska svojej domoviny, pozorovali prírodu.
Ani príchod ku mlynom nás nesklamal, privítal nás pán sprievodca a povestné kozy, cítiace dobroty v detských ruksakoch.
Aby sme mohli absolvovať exkurziu v areáli mlyna rozdelili sme sa na tri menšie skupiny. Pán sprievodca deťom vysvetlil funkcie všetkých vonkajších zariadení. Potom sme nasledovali do útrob budovy a spoznali sme silu vody v akcii. Voda dokázala postupne rozkrútiť mlyn, pílu, cirkulár ba aj turbínu. O strojoch toho vedeli najviac štvrtáci, ale ani mladší žiaci sa nedali zahanbiť. Po krátkom učení a hrách so zvieratkami sme si pozreli Ráztocký vodopád. Dlhé slnečné dni stenčili jeho prúd, ale aj tak mal svoje čaro. Mnohí žiaci ho videli prvýkrát, no návštevníci, ktorí nás v doline stretali, videli po prvýkrát nielen tento malebný kút prírody, ale aj taký kŕdeľ vychovaných, zdraviacich sa detí.
Turistika, slnečné lúče a chutná desiata v batôžkoch vyčarili úsmev na tvárach všetkých drobcov. Takéto učenie sa deťom páčilo, preto bol návrat do školských lavíc náročný, ale jesenná exkurzia im aspoň na chvíľu pripomenula bezstarostné leto.
Ľudmila Gondová
Deň finančnej gramotnosti
8. septembra si pripomíname Medzinárodný deň gramotnosti. My sme sa v tento deň na našej škole venovali finančnej gramotnosti, pretože neschopnosť robiť správne finančné rozhodnutia veľmi negatívne zasahuje do života ľudí. Naším cieľom bolo rozšíriť vedomosti žiakov v oblasti financií a hospodárenia s nimi. Najmladší žiaci si rozprávali o šetrení peňazí, počítali s mincami, žiaci druhého stupňa sa zaoberali osobným a rodinným rozpočtom, hľadali možnosti šetrenia a hospodárenia v rodine, skúmali rôzne cenové ponuky. Ôsmaci vyhľadávali zaujímavé informácie o virtuálnych menách, ktoré spracovali do pekných prezentácií. Na anglickom jazyku sa žiaci oboznámili s menami v anglicky hovoriacich krajinách, mali možnosť vidieť britské, škótske a írske bankovky, skúmali kurzový lístok a pozreli si najkrajšie bankovky sveta.
Začiatok školského roka 2016/2017
Oznamujeme žiakom našej školy, že nový školský rok sa začína dňa 5.9.2016 o 8,00 hod sv. omšou v kostole v Zuberci a otvorenie o 9,00 hod. v telocvični školy.
Školské pomôcky
Školské pomôcky
Milí rodičia,
pripravili sme pre Vás zoznam školských pomôcok pre nasledujúci školský rok 2016/2017.
Zošity 1. ročník :
- č. 511-zošit s pomocnou linajkou- 3ks
- č. 511-zošit bez pomocnej linajky 2 ks
- č. 523..................... 1ks
- č. 510 .................... 1ks
- č. 512 .................... 1ks
- pastelky 12 farieb, ceruza č. 2- 2ks, guma
(Predtlačové zošity ku šlabikáru a pracovný zošit na anglický jazyk objedná škola a rodičia ho uhradia v septembri.)
Zošity pre 2. ročník :
- č. 523 .................. 3 ks
- č. 512................... 10 ks
- č. 520 .................. 1ks
- č. 5110 ................. 1 ks
- notový zošit ........ 1ks
- pastelky 12 farieb, ceruza č. 2- 2ks, ceruza č.3 -2ks, guma, pravítko: trojuholníkové, rovné 30 cm, ( farebné perá )
Zošity pre 3. ročník :
- č. 523 .................. 15 ks
- č. 520 .................. 1ks
- notový zošit preniesť z 2. roč.
- pastelky 12 farieb, ceruza č. 2- 2ks, ceruza č.3 -2ks, guma, pravítko: trojuholníkové, rovné 30 cm, ( farebné perá )
Zošity pre 4. ročník :
- č. 520 ................... 1 ks
- č. 524................... 6ks
- č. 523 .................. 15ks
- č. 5110.................. 1ks
- notový zošit ........ 1ks
- pastelky 12 farieb, ceruza č. 2- 2ks, ceruza č.3 -2ks, guma, pravítko: trojuholníkové, rovné 30 cm, kružidlo, ( farebné perá )
PRE 1. AŽ 4.ROČNÍK
Na výtvarnú výchovu:
- náčrtník
- výkresy A4............ 40 ks
- výkresy A3............ 5 ks
- farebné papiere- obyčajné
- lepidlo tyčinkové väčšie
- lepidlo tekuté
- nožnice –také, čo dobre strihajú (pre ľaváka ľavácke)
- temperové farby ( 6 farieb, najlepšie KOH-I-NOR )
- vodové farby ( najlepšie KOH-I-NOR )
- obyčajné voskovky ( PROGRESSKY nie sú voskovky, aj keď vám to v obchode povedia, sú to kvalitné pastelky )
- plastelína ( len pre 1. ročník)
- obrus na ½ lavice
- pohár
- handrička !!!!!!
- štetce okrúhle č.8, č.10
- štetec plochý č.8
Odporúčame vám nakupovať pastelky, temperové a vodové farby v papierníctvach, kde si môžete vybrať kvalitné výrobky. Často sa stáva, že rodičia nakúpia akciové výrobky, ktoré sú nekvalitné – zle maľujú, a v priebehu niekoľkých týždňov škol. roka kupujú nové.
Pomôcky treba dať do látkového podpísaného vrecka a čo môžete, to dieťaťu podpíšte.
Ďalšie pomôcky a potreby:
- uteráčik
- úbor na TV : tepláky, bundička, tričko, ponožky, tenisky na šnurovanie ( nie čierna podrážka), cvičky nie sú veľmi vhodné , všetko v látkovom vrecku podpísané
- podpísané papučky, ktoré budú zostávať v šatňovej skrinke
NIE JE NEVYHNUTNÉ, ABY STE KUPOVALI NOVÉ TEMPEROVÉ ALEBO VODOVÉ FARBY, AK MÁ VAŠE DIEŤA DOBRÉ A NEMINUTÉ FARBY Z PREDCHÁDZAJÚCEHO ŠKOLSKÉHO ROKA. ROVNAKO JE TO AJ S NOTOVÝM ZOŠITOM. AK JE V ŇOM DOSTATOK MIESTA, MôŽETE HO ZARADIŤ NA NASLEDUJÚCI ŠKOLSKÝ ROK.
Želáme Vám nezabudnuteľné prázdniny.........
Galéria nášho umenia - Umelci v 6. ročníku
V priebehu roka sme na hodinách VV tvorili, vymýšľali a zlepšovali svoje zručnosti v rôznych technikách, s rôznymi materiálmi. Boli sme úspešní a chceme Vám sprostredkovať umelecký zážitok. Vytvorili sme malú galériu našich prác. Prajeme Vám príjemný zážitok.
TU KUK: http://zszuberec.edupage.org/photos/?photo=forms/38827#gallery/1
Účelové cvičenie: Ochrana života a zdravia
27.6.2016 sa v škole uskutočnilo účelové cvičenie Ochrana života a zdravia. Žiaci sa v triedach oboznámili s činnosťou počas mimoriadnych situácií. Precvičili si evakuáciu školy pri vyhlásení poplachu. Na školskom dvore nasledovala protipožiarna ochrana , ktorú viedol bezpečnostný technik školy p. Pacura. Žiaci si vyskúšali aj hasenie požiaru. Nasledovalo cvičenie v teréne - prekonávanie prekážok, hod granátom, streľba zo vzduchoviek a pochod v teréne.
Pátranie po predkoch
Projekty vytvárali žiaci 9. ročníka v rámci vyučovania dejepisu. Cieľom projektu bolo spoznať minulosť svojich predkov a zároveň i svoju, pretože „človek, ktorý nepozná svoju minulosť, nie je hoden ani budúcnosti.“ Vo svojich projektoch:
- vytvárali rodokmeň svojej rodiny,
- opísali najznámejšie osobnosti svojej rodiny,
- príbehy, na ktoré sa v ich rodine nikdy nezabudlo,
- pátrali po menách, ktoré sa v ich rodine opakujú,
- opísali zvyky vo svojej rodine,
- zaznamenali spomienky svojich starých rodičov atď.
Vznikli nádherné a veľmi cenné práce.
-
p. uč. Valeková
Tvorba historického prameňa
Žiaci siedmeho ročníka sa na hodinách dejepisu oboznámili s našimi najstaršími dejinami – so životom našich predkov, ich zvykmi, stravou a bývaním. Pri tvorbe vlastného historického prameňa sa pokúsili o rekonštrukcii ich obydlí. Najčastejšie vytvárali jednoduché obydlia Slovanov – zemnice.
O ich kreativite svedčia aj ich práce, veď posúďte sami...
Pripravila p. uč. Valeková
Návšteva z Austrálie
V stredu 22.6. k nám zavítala vzácna návšteva z Austrálie. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka mali možnosť na hodinách angličtiny počuť nielen pravý anglický prízvuk, ale aj konverzovať v anglickom jazyku. Monika a Nicol Sroba zo Sydney nám tieto hodiny spríjemnili svojou prítomnosťou, porozprávali o živote tínedžerov v Austrálii, školskom systéme, ktorý je trochu odlišný od nášho, ako aj o významných miestach či sviatkoch, ktoré zmotivovali niektorých k intenzívnejšiemu učeniu sa jazyka. Žiaci prekvapili vysokou schopnosťou porozumenia. Dostali sme však aj spätnú väzbu, že konverzácii musíme na hodine venovať väčšiu pozornosť, lebo v tejto oblasti máme ešte medzery. Ďakujeme pekne našej návšteve za príležitosť zažiť angličtinu v praxi, ako aj pani riaditeľke, ktorá nenechala dievčatá odísť bez milej pozornosti.
p. uč. Veronika Bušová
Naši najmladší žiaci bodovali v športe
V našej škole sa športu venujeme radi a aktívne k nemu pristupijú aj mladší žiaci. Tradične v júni usporiadame obvodné kolo v štyroch disciplínach a každá škola má zastúpenie za každý ročník len jedno dievča a jedného chlapca. Z našej školy na okresné kolo, ktoré sa konalo v Čimhovej, postúpili šiesti žiaci. Za sťažených podmienok pre silný vietor si naše seti počínali vynikajúco - všetci získali pódiové umiestnenia.
Kat. 1. ročník 1. Michaela Jančová
Kat. 2. ročník 1. Filip Harmata
2. Anička Žuffová
Kat. 3. ročník 1. Zuzka Šimičáková
Kat. 4. ročník 1. Adam Gejdoš
3. Marína Šuriňáková
Komiks v anglickom jazyk
Tvorili sme Komiks na tému bežné situácie v živote, kedy sme hovorili v anglickom jazyku. V 9. ročníku žiaci kreatívne zobrazili zadanú tému. Taktiež sme vybrali tie naj a zaslali ich do súťaže. Veríme, že vás pobavia.
NAJ HERBÁR
Žiaci 6. ročníka si v priebehu troch mesiacov pripravovali herbáre bylín v rámci predmetu biológia. Museli nazbierať desať bylín, vylisovať ich, pomocou atlasu rastlín alebo internetu hľadať ich slovenské a latinské názvy a napokon vytvorili herbáre podľa vlastnej fantázie. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka hlasovali o najkrajší a najlepší herbár a výsledok bol nasledovný :
1. miesto – Terézia Blažeková – 6.B
2. miesto – Rebeka Magerčáková – 6.A
3. miesto – Marko Dedinský – 6.B
Výhercom blahoželáme. Mgr. Jana Medvecká
Naši deviataci - Tanečný kurz
Aj tento školský rok sa konal už 7. ročník kurzu spoločenských tancov a správania, ktorý pre našu školu tradične organizuje Tanečné štúdio MAESTRO z Liptovského Mikuláša. Deviataci sa stretávali počas školského roka jedenkrát do týždňa a v dňoch 13.6. - 17.6.2016 absolvovali týždňové sústredenie v škole. Kurz vyvrcholil venčekovým plesom v sále KD v Zuberci. kde žiaci svojim rodičom predviedli všetky tance, ktoré zvládli na vynikajúcej úrovni.
Viac foto vo fotoalbume
MAKSÍK
Aj tento školský rok sa naši žiaci zapojili do matematickej súťaže MAKSÍK. Je to súťaž určená pre 2. – 4. ročník, v ktorej žiaci riešia matematické úlohy počas celého roka. Súťaž prebiehala v piatich kolách a už máme aj úspešných riešiteľov, ktorí nevynechali ani jedno kolo a získali za svoju výdrž a vyriešenie všetkých matematických úloh pekné ceny a diplomy. V súťaži zabodovali títo žiaci: Evka Bebejová z 3.A, Edko Šuriňák z 3.A, Vanda Kenderová zo 4.A, Marínka Šuriňáková zo 4.A.
Školská charta proti šikanovaniu
V NAŠEJ ŠKOLE NEBUDEME TOLEROVAŤ ŠIKANOVANIE V ŽIADNEJ PODOBE.
Tento školský rok triedni učitelia na niekoľkých triednických hodinách venovali čas prevencii šikanovania v školskom prostredí. Prostredníctvom prezentácie žiakom vysvetlili, čo je šikanovanie. Žiaci tvorili v skupinách vlastné pravidlá, ako sa správať, aby sme zabránili šikanovaniu v škole. Po diskusii zapísali výber z týchto pravidiel na plagát ako triednu chartu proti šikanovaniu. Triedne plagáty sme vystavili na nástenke na chodbe školy. Najčastejšie sa vyskytujúce pravidlá sme vybrali do školskej charty proti šikanovaniu, ktorú sa zaväzujeme všetci dodržiavať.
Žiaci našej školy si vytvorili tieto pravidlá proti šikanovaniu pre zachovanie bezpečného prostredia školy.
- Nenadávať druhým
- Neohovárať sa
- Nikoho neponižovať
- Nikoho neignorovať
- Nekradnúť spolužiakom ich osobné veci (peniaze, desiatu)
- Nevysmievať sa iným za oblečenie a výzor
- Robiť preventívne aktivity proti šikanovaniu
- Šikanovanie nahlásiť niekomu dospelému
Mgr. Silvia Smutná, koordinátor prevencie