• Súčasnosť

• V školskom roku 2023/2024 je v škole 15 tried a 301 žiakov.

V ročníkoch 1. – 4. je 135 žiakov a na ročníkoch 5. – 9. je 167 žiakov.

Z celkového počtu 302 žiakov školu navštevuje:

zo Zuberca                                196 žiakov

z Oravského Bieleho Potoka     75 žiakov

z Habovky                                   28 žiakov

z Hút                                            2 žiaci

Tvrdošín                                      1 žiak

Ukrajiny                                    11 žiakov

Školskú dochádzku v zahraničí si plní 11 žiakov.
          Na škole vyučuje 21 pedagógov, 3 pedagogické asistentky, 1 špeciálny pedagóg a 3 vychovávateľky:

V 1. - 9. ročníku vyučujeme podľa Školského vzdelávacieho programu "ŠTART".
          V škole pôsobí aj pobočka ZUŠ v Tvrdošíne a  žiaci majú možnosť navštevovať hudobný odbor (klavír/husle/akordeón, gitara, flauta) a výtvarný odbor.

Riaditeľ: Mgr. Miroslav Kováľ

Zástupca: Mgr. Jana Homolová

Právnu subjektivitu má škola od roku 1998. Od 1. 7. 2002 je to spoločný subjekt Základná škola s materskou školou v Zuberci.
          V roku 1970 sa začalo s výstavbou 14 + 1 triednej budovy plnoorganizovanej Základnej školy v Zuberci s telocvičňou, školskou jedálňou a družinou mládeže. Dňa 1. 2. 1976 sa už začalo v škole vyučovať. Školu navštevujú deti zo Zuberca, Oravského Bieleho Potoka, Hút, Veľkého a Malého Borového. Škola je komplexným školským areálom so školskými ihriskami, školským pozemkom, klziskom a relaxačným školským parkom. V šk. r. 2009/2010 škola prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Zaizolovali sa základy budovy, zateplili sa múry.  V podkroví pribudli počítačové učebne, jazykové učebne, miestnosti pre školský klub, miestnosti pre ZUŠ a kabinety. Dnes škola disponuje a používa na vyučovanie 5 ks interaktívnych tabúľ, všetky ostané triedy sú vybavené dataprojektormi.K dispozícii žiakom je cca 50 ks počítačov v troch PC učebniach, dve jazykové laboratóriá, moderné laboratórium na fyziku a chémiu, školská cvičná kuchyňa, žiacka knižnica, átrium s posilňovňou a stolnotenisovými stolmi. V r. 2015 prebehla rekonštrukcia podlahy telocvične, kde sa izolovala podlaha a inštaloval sa umelý povrch. Okolie školy a priľahlé priestory sú monitorované bezpečnostným kamerovým systémom. V lete 2017 bola rekonštruovaná podlaha na prízemí a poschodí školy. V roku 2019 bol na školskom dvore vybudovaný altánok, ktorý slúži ako ekoučebňa, v telocvični vznikla gymnastická a tanečná miestnosť.

Počas fungovania školy od roku 1976 tu vyrástlo veľa športovo-talentovanej mládeže aj vďaka telocvični a štyrom športovým ihriskám v areáli školy. Po rekonštrukcii átria školy vznikla nová plocha, ktorá sa  využíva najmä na stolný tenis a tanečné záujmové krúžky.  K športovému využitiu tiež pomáha posilňovňa a sauna. Aj vďaka týmto podmienkam v škole funguje pestrá záujmová činnosť.