• Z histórie MŠ

•  01.10.1976 bolo dané do prevádzky Spoločné zariadenie Jasle – Materská škola Zuberec, dve triedy materskej školy a od februára 1977 jedno oddelenie jaslí, s celkovým počtom 83 detí. Keďže detí pribúdalo, v roku 1986 bola pristavená jedna miestnosť ako poldenná trieda. O rok neskôr, v roku 1987, bola daná do prevádzky prístavba, a tak Spoločné zariadenie Jasle – Materská škola malo 120 detí v dvoch oddeleniach jaslí a troch triedach materskej školy. Poldenná trieda sa zmenila na jedáleň.

Rozrástol sa aj kolektív pracovníčok. Z pôvodného počtu 13 (4 učiteľky MŠ, 3 pracovníčky jaslí, 3 kuchárky, školníčka, upratovačka a práčka) sa zvýšil na 20 (6 učiteliek MŠ, 6 zdravotných sestier, 3 kuchárky, školníčka, 2 upratovačky, práčka a vedúca školskej jedálne). Takto to trvalo do roku 1991, kedy boli jasle zrušené, zdravotné sestry a jedna upratovačka prepustené a tiež bol znížený úväzok práčky. V prevádzke ostali tri triedy materskej školy. V priestoroch prístavby boli vytvorené 4 triedy ZŠ, ktoré až do marca 2004 navštevovali prváci a druháci. Počas 30-ročného obdobia sa v našom predškolskom zariadení vystriedalo 24 učiteliek, 11 zdravotných sestier a pestúnok, 7 vedúcich školskej jedálne, 13 kuchárok, 9 prevádzkových pracovníčok, vo funkcii riaditeľky sa za toto obdobie vystriedali 2 pracovníčky a 4 zastupujúce MD. Za celé obdobie navštevovalo MŠ 2130 detí.

Od 01.02.1995 je naša materská škola zapojená do národnej siete škôl podporujúcich zdravie. Pri plnení úloh projektu denne využívame dychové cvičenia, muzikoterapiu, otužovanie vlhkým vrecúškom, varenie bylinkových čajov, pripravovanie ovocných hostiniek, precvičovanie klenby nohy na chodníkoch, čistenie vzduchu Ekostarom. Tým chceme predchádzať zvýšenej chorobnosti detí a viesť deti k zdravému životnému štýlu.

Tiež sme v posledných rokoch rozšírili našu prácu o krúžkovú činnosť. Viedli sme krúžok šikovných rúk, tanečný krúžok, hru na flaute a krúžok anglického a nemeckého jazyka. Okrem toho sme dobre spolupracovali s rodinou, ZŠ a okolitými MŠ. Organizovali sme spoločné akcie, či už športové a vedomostné súťaže. Pravidelne sme sa s deťmi a s prácami detí aj učiteliek zúčastňovali súťaží a výstaviek poriadaných odborom školstva a metodickým kabinetom (rôzne výtvarné súťaže a výstavky prác, športová olympiáda, súťaž v prednese poézie a prózy Hviezdička, súťaž v speve ľudových piesní Oravský speváčik, Benefičný festival tvorivosti detí predškolského veku, predškolácky trojboj).

Pre rodičov sme pravidelne pripravovali besiedku s Mikulášom a besiedku pre mamičky s programom detí z každej vekovej skupiny. Okrem toho sme v triede 5 - 6 ročných detí organizovali netradičné dni a dni tvorivosti s účasťou rodičov. Ukážkami práce s deťmi sme ich oboznámili s našou prácou. Všetky akcie máme zdokumentované fotografiami a podchytené v kronike.

Počas celého 30-ročného obdobia sme mali dobrú spoluprácu s predstaviteľmi obce, s rodičmi a so základnou školou, s ktorou sme od 01.07.2002 zlúčeníý do jedného zariadenia s právnou subjektivitou. Vďaka sponzorom, ZRŠ a OÚ sme mohli v posledných rokoch zakúpiť dostatok hračiek a pomôcok pre prácu s deťmi. Tiež sa zmenil zovňajšok našej materskej školy. Vymenili nám okná vo všetkých triedach a na chodbách, opravili nám zatekajúcu strechu, vymaľovali triedy a ostatné vnútorné priestory. V týchto dňoch  nám robia posledné  úpravy stien zvonku a okolia MŠ. Všetkým, ktorí sa na týchto prácach podieľali, ďakujeme.