• Základná škola s amterskou školou Zuberec

ŠTATÚT

VÝCHOVNEJ KOMISIE

1. Výchovná komisia (VK)  je poradný orgán, ktorého cieľom je spolupracovať a pomáhať vedeniu školy, pedagogickým pracovníkom a rodičom pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov žiakov. Jej úlohou je posudzovať a riešiť priestupky žiakov proti vnútornému poriadku školy a zároveň aktivizovať žiakov na odstránenie a zmenu svojho nežiaduceho správania. Žiakom dáva možnosť predísť     uloženiu negatívnych výchovných opatrení ešte pred klasifikáciou.
          1. Výchovná komisia rieši tieto priestupky žiakov voči vnútornému poriadku školy:
            • šikanovanie
            • nedbalá školská dochádzka
            • problémové správanie
            • zhoršenie prospechu
            • zneužívanie drog
          1. Členovia VK:
            • zástupca vedenia školy
            • triedny učiteľ
            • koordinátor prevýchovu a vzdelávanie
            • zákonný zástupca žiaka
            • žiak (zvážiť jeho prítomnosť)
          1. Výchovná komisia zasadá podľa potreby na požiadanie vedenia školy, triedneho učiteľa alebo iného člena pedagogického kolektívu
          1. Minimálne desať pracovných dní pred zasadnutím VK je potrebné:
            • písomne predvolať zákonného zástupcu žiaka
            • predložiť vypracované podklady
          1. Podklady pre VK vypracuje triedny učiteľ a majú obsahovať tieto konkrétne údaje:
            • údaje o žiakovi (meno a priezvisko, trieda, meno a priezvisko zákonného zástupcu)
            • výchovno-vzdelávacie problémy – konkretizovať o aký problém ide, kedy sa vyskytol, frekvencia, intenzita
            • postupy triedneho učiteľa pri doterajšom riešení problémov a jeho výsledky (mal by predchádzať pohovor so žiakom a rodičom, predložiť zápis z pohovoru prípadne doklad o predvolaní zákonného zástupcu)
            • návrhy na riešenie daného problému

1. Pri zasadnutí VK bude zákonný zástupca oboznámený s uvedenými skutočnosťami ako aj s možnými následkami vyplývajúcimi z nedodržania stanovených požiadaviek na zmenu správania žiaka – výchovné opatrenia, oznámenie na odbor soc. vecí atď. V spolupráci s rodičom potom VK prerokuje  konkrétne možnosti na  riešenie problému, stanoví úlohy, termín a spôsob kontroly výsledkov. V závere zasadnutia sa rodič vyjadrí a písomne potvrdí svoj súhlas či nesúhlas s dohodnutými požiadavkami.
          1. Na klasifikačnej porade triedny učiteľ oboznámi Pedagogickú radu s výsledkami riešenia daného problému a navrhne výchovné opatrenie. Kladné výchovné opatrenie môže byť pre žiaka silnou motiváciou.
          1. Zo zasadnutia VK sa vyhotovia tri zápisy, ktoré podpíšu členovia VK a zákonný zástupca žiaka. Zápisy sú určené pre:
            • dokumentáciu VK
            • zákonného zástupcu žiaka
            • triedneho učiteľa

Štatút bol prerokovaný a schválený na Pedagogickej rade 02.09. 2019.

V Zuberci  3.9.2019

Mgr. Miroslav Kováľ