• Plán environmentálnej výchovy

Cieľom environmentálnej výchovy je formovať a rozvíjať u žiakov také osobnostné kvality, vďaka ktorým budú schopní chrániť a zlepšovať životné prostredie. Takto projektovaný dlhodobý zámer výchovnej práce  je potrebné realizovať plnením konkrétnych úloh zacielených na tieto základné súčasti rozvoja osobnosti žiakov.

Environmentálna výchova  vedie žiakov ku komplexnému  pochopeniu  vzájomných vzťahov medzi organizmami a vzťahom človeka k životnému prostrediu. Ide o rozvíjanie a najmä   pochopenie nevyhnutného prechodu  k udržateľnému rozvoju spoločnosti, ktorý umožňuje sledovať a uvedomovať si dynamicky sa vyvíjajúce vzťahy medzi človekom a prostredím, kde sú  vzájomne prepojené aspekty ekologické, ekonomické a sociálne.

Na realizácii prierezovej témy sa podieľajú viaceré  vzdelávacie oblasti  (vyučovacie predmety). Vzájomným prepojením, rozšírením , upevňovaním a systematizáciou vedomostí , špeciálnych návykov a zručností upozorňujeme žiakov na súvislosti medzi poznatkami, ktoré si už osvojili na  pochopenie problematiky zo širšieho pohľadu. Len tak dokážu skutočne pochopiť globálne problémy. Pochopenie je základnou podmienkou aktívneho prístupu žiakov k efektívnej ochrane a udržateľnému  stavu životného prostredia.

Naším cieľom bude využitie ďalších vhodných výchovných možností ( školy v prírode, výukové programy, exkurzie,  záujmové útvary, školské výlety, súťaže a pod. ) na zavedenie ekologických princípov do života našej školy.

K dosiahnutiu tohto cieľa je nutná fungujúca komunikácia a vzájomná informovanosť o environmentálnej výchove medzi žiakmi, učiteľmi.

Environmentálna výchova nie je samostatným predmetom, ale je súčasťou obsahu jednotlivých učebných predmetov.

Vzdelávacia oblasť   „Človek a príroda“  poskytuje ucelený elementárny pohľad na okolitú prírodu a prostredie. Učí pozorovať, citlivo vnímať a hodnotiť konanie ľudí vo vzťahu k životnému prostrediu. V maximálnej miere využíva priame pozorovanie žiakov okolitého prostredia, ktoré výrazne ovplyvňuje emocionálnu stránku osobnosti jedinca. Zdôrazňuje pochopenie objektívnej platnosti základných prírodných zákonitostí, dynamických súvislostí od ekosystémov po biosféru ako celku, postavenie človeka v prírode a komplexnú funkciu ekosystémov vo vzťahu k ľudskej spoločnosti.

Vzdelávacia oblasť „Človek a spoločnosť a „Človek a hodnoty“  sa zameriava na súvislosti medzi ekologickými, technicko - ekonomickými a sociálnymi prístupmi k riešeniu problematiky a poukazuje na ďalšie princípy udržatelnosti  rozvoja (medziľudské vzťahy, spolupráca v rozmanitosti, odstraňovanie chudoby, chorôb, zmenšovanie rozdielov medzi ľuďmi, zaistenie dôstojného života ľudí.)

Vzdelávacia oblasť „Zdravie a pohyb“  rieši problematiku vplyvu prostredia na vlastné zdravie a na zdravie iných. V súvislosti s problémami súčasného sveta poukazuje aj na dôležitosť starostlivosti o životné prostredie pri organizovaní masových športových podujatí.

Dôležitú úlohu v prierezovej téme  zastupujú informačno- komunikačné technológie, ktoré umožňujú využívať  aktuálne údaje o stave životného prostredia a možnosť simulovať určité udalosti. Komunikačné technológie podnecujú záujem o spôsoby riešenia ekologických problémov , umožňujú nadväzovať kontakty v tejto oblasti a vymieňať si informácie v rámci republiky,  krajín EÚ a sveta.

Vzdelávacia oblasť „Umenie a kultúra“ poskytuje mnoho príležitostí na zamyslenie sa nad vzťahom človeka a životného prostredia, na uvedomenie si prírodného a sociálneho prostredia ako zdroja inšpirácie pre vytváranie kultúrnych a umeleckých hodnôt a  na   vnímanie estetických kvalít životného prostredia.

Plán environmentálnej výchovy:

I.stupeň:

1.roč.   Zdravá výživa – zdravé a nezdravé potraviny

Ja a veci okolo mňa – hmota a látky

Zmeny v prírode – chrániť rastliny, starať sa o okolie

Zvieratá a človek – vzťah k domácim zvieratá

Rastliny okolo nás – chráň rastliny

Voda v prírode – vodný ekosystém

2.roč.   Jeseň – zmeny v prírode

Na stavenisku – vplyv stavebnej činnosti na prírodu

Ovocie a zelenina – ako dôležitá súčasť správnej životosprávy

Ovocné stromy