• Prevencia obezity

• ZÁKLADNÁ  ŠKOLA  S  MATERSKOU  ŠKOLOU  ZUBEREC

sejmout

„Dobrá škola pre úspešnú budúcnosť každého žiaka“

Prevencia proti obezite

Zámerom Národného akčného plánu v prevencii obezity na roky 2015 – 2025 je posilniť aktivity vyplývajúce zo „Správ o plnení národného programu prevencie obezity v Slovenskej republiky za roky 2010 – 2014“ a vytvoriť spoločensky prospešný systém, ktorý povedie k zníženiu  nadhmotnosti a obezity v populácii a eliminuje epidemický výskyt nadhmotnosti a obezity. (4) Sekundárnym efektom programu je vo vzájomnej interakcii s preventívnymi programami, špecificky orientovanými na vybrané chronické neprenosné ochorenia, zníženie počtu nových prípadov ochorení súvisiacich s nadhmotnosťou a obezitou, ako aj zníženie výskytu a vplyvu ostatných modifikovateľných rizikových faktorov týchto ochorení v súlade s „Odporúčaniami zdraviu prospešných pohybových aktivít vo všetkých sektoroch a WHO Akčnom pláne pre implementáciu európskej stratégie pre prevenciu a kontrolu neprenosných ochorení 2012−2016.

2.1. Hlavné ciele

V súlade so Strategickým rámcom starostlivosti o zdravie pre roky 2014 – 2030:

Cieľ č. 1.

znížiť mieru obezity populácie zo súčasného 16,9 % obéznych z celej populácie Slovenskej  republiky na 15,8 % podľa OECD. Cieľ vychádza z EU akčného plánu detskej obezity 2014 – 2030, ktorým je prispieť k zastaveniu nárastu nadhmotnosti a obezity u detí a mladých ľudí (od 0 do 18 rokov) a dospelých prostredníctvom opatrení v oblastiach výživy a pohybovej aktivity do roku 2025.

Cieľ č. 2.

zníženie nedostatku fyzickej aktivity v kontexte Globálneho akčného plánu pre prevenciu

a kontrolu chronických ochorení 2013 – 2020.

Kľúčové ukazovatele vzniku nadváhy a obezity

Pre dosiahnutie stanovených cieľov boli stanovené dve základné oblasti, v ktorých by mali

byť vykonávané aktivity - výživa a fyzická aktivita

Prioritné oblasti a opatrenia Národného akčného plánu v prevencii

obezity na roky 2015 – 2025

Prioritné oblasti Národného akčného plánu v prevencii obezity na roky 2015 – 2025 sa

týkajú dvoch hlavných rizikových faktorov chronických neprenosných ochorení:, ktorými sú

výživa a fyzická aktivita. Výživa a telesná aktivita ovplyvňujú zdravie spoločne aj nezávisle.

Hoci účinky stravovania a telesnej aktivity na zdravie sa často ovplyvňujú, najmä vo vzťahu k

obezite existuje dodatočný zdravotný úžitok, získaný z telesného pohybu, ktorý je nezávislý od stravovania a výživy; a zároveň existujú významné stravovacie riziká, ktoré sa nevzťahujú na obezitu. Zdravie je kľúčovým určujúcim faktorom rozvoja a ekonomického rastu spoločnosti. Ústrednou úlohou je spolupráca s ostatnými zainteresovanými subjektmi a partnermi s cieľom vytvoriť prostredie, ktoré umožňuje a podporuje také zmeny v správaní sa jednotlivcov, rodín a komunít, ktoré sú zdraviu prospešné a ktoré budú viesť k zníženiu chorobnosti a úmrtnosti:

1. Podpora zdravého štartu do života

Priorita: Zabezpečiť účinný prístup v rannom štádiu čo najskôr

2. Podpora zdravšieho prostredia v školách

Priorita: Ustanoviť zdravie ako prioritu na školách

3. Tvorba zdravej voľby

Priorita: Zabezpečiť širokú dostupnosť zdravej voľby potravín pre deti

4. Obmedzenie marketingu a reklamy deťom a mládeže

Priorita: Obmedziť vystavenie detí reklame na jedlo/nápoje s vysokým obsahom tukov,

cukrov a soli

5. Informovanie rodiny

Priorita: Informovať a vzdelávať rodičov detí o vyváženom spôsobe stravovania a tzv.

správnej voľbe potravín

6. Podpora fyzickej aktivity

Priorita: zvýšiť pravidelnú účasť detí pri športe alebo iných fyzických aktivitách

7. Monitorovanie a hodnotenie

Priorita: Monitorovať a hodnotiť výživový stav detí/ dospelých a ich správanie

Oblasti, v ktorých naša škola bude rozvíjať aktivity a činnosť budú:

- podpora zdravého prostredia v škole

- uplatňovanie a propagácia zdravého životného štýlu

- uprednostňovať zdravú voľbu potravín školskej jedálni

- osveta a propagácia fyzických a športových aktivít

- realizácia a podpora športových aktivít v škole

Plán práce školy v oblasti prevencie obezity v školskom roku 2017/2018

Mesiac

Úlohy

Zodpovedný

IX.

1. Zabezpečovať v školskej jedálni racionálne stravovanie v zmysle platných noriem pre ŠJ pri ZŠ

2. Propagovať pitný režim /čaj 2x týždenne/ a mliečny program s podporou EÚ /2x týždenne/ a dbať na pravidelný odber detí

3. Na triednických hodinách prebrať témy – zdravá desiata, správny nápoj

4. Krúžková činnosť

5. Európsky týždeň športu:  Beh zdravia v prírode v roč. 1 - 9, Testovanie pohybových predpokladov žiakov

RŠ, ved. ŠJ

3. Ochrana človeka a zdravia II. stupeň aktivity v prírode

4. Turistika v Roháčoch

ZRŠ

Okrem akcií v pláne sa budú konať akcie, ktoré budú navrhnuté aj počas roku. V rámci prevencie sa uskutočnia aj preventívne aktivity zamerané na zdravý životný štýl aj v spolupráci s CPPPa P, projekt Čas premien a výchovné koncerty.

Počas celého roku  prestávka po štvrtej vyučovacej hodine bude vonku, kde bude žiakom umožnené pohybové vyžitie pri loptových a iných pohybových hrách.

V školskej jedálni budeme sledovať a preferovať zeleninové šaláty a prídavky. Na pitný režim po obede mať v ponuke čaj a ovocné šťavy bez chemických prísad a rafinovaného cukru.