„ Poznávame Slovensko“
V stredu 26. septembra navštívili žiaci 8. a 9. ročníka Banskú Bystricu. Hlavným cieľom exkurzie bolo prehĺbiť vedomosti žiakov z našej národnej histórie v súvislosti s blížiacim sa výročím vzniku 1. ČSR, ktorý bol pre Slovákov nepochybne najvýznamnejším okamihom v dejinách 20. storočia.
Exkurziu sme začali prehliadkou Múzea SNP. Pútavý výklad sprievodcu, počas ktorého sa žiaci dozvedeli, že Banská Bystrica bola centrom protifašistického odboja a miestom vypuknutia SNP, doplnili krátke historické filmy na začiatku a konci . Poslúžia žiakom neskôr ako motivácia pre poznávanie tejto neľahkej etapy našich národných dejín, pretože podrobnejšie vedomosti z tohto obdobia ešte nepreberali. Napriek tomu mnohí vedeli odpovedať na kladené otázky a pýchou našej skupiny sa stal Matúš Krúpa, ktorého vedomosti ocenil aj sám sprievodca. Počas dvojhodinovej prehliadky si mnohí žiaci so záujmom prezerali vystavené exponáty, ktoré dokumentovali historické udalosti 2. svetovej vojny. Nasledovalo fotenie pred symbolickým súsoším padnutých obetí a prehliadka historického skanzenu v areáli múzea. Bojová technika z čias 2. svetovej vojny, vojenské lietadlá, tanky a delá, pútali pozornosť žiakov ešte pred vstupom do múzea.
Potom sme sa presunuli na historické Námestie SNP. Žiaci vymenili školské lavice za kamenné schody morového stĺpa a počúvali prezentácie, ktoré si pre nich niektorí žiaci pripravili. Oboznámili sa s históriou významných pamiatok nachádzajúcich sa na námestí alebo v jeho blízkom okolí. Okrem už spomínaného morového stĺpa sme spoločne poznávali honosné meštianske domy: Thurzovcov a Matejov dom, pozostatky mestského hradného opevnenia - barbakan s vežou. Záujem vzbudila aj historická budova mestskej radnice a 4 alegorické sochy na fasáde budovy.
Vo farebnom erbe na kamennej dlažbe sme spoločne hľadali znaky banského mesta. Pripomenuli sme si, že história mesta Banská Bystrica je známa odvtedy, kedy sa v okolí mesta začali ťažiť drahé kovy, hlavne meď. Bystrica sa čoskoro stala bohatým slobodným kráľovským mestom. Začali sa tu usídľovať nemeckí prisťahovalci, ktorí postavili románsky kostol Nanebovzatia Panny Márie. Slováci v 15. storočí vedľa tohto kostola postavili Kostol svätého Kríža. Mesto sa stalo súčasne centrom šírenia protestantizmu.
Nezabudli sme spomenúť ani novodobú Barborskú cestu. Jej názov sa viaže k menu sv. Barbory – patrónky baníkov. Trasa spája bývalé stredoveké banské mestá: „medenú“ Banskú Bystricu – „zlatú“ Kremnicu – „striebornú“ Banskú Štiavnicu, ako aj dedinky a lokality, ktoré boli v minulosti centrom baníctva celoeurópskeho významu. Barborskú cestu tvorí okruh s dĺžkou takmer 190 km, môžete ju prejsť pešo alebo na bicykli. Podľa legendy Barbora umrela martýrskou smrťou vo veku 29 rokov. Preto je na Barborskej ceste 29 symbolických zastavení. Sú to významné miesta z hľadiska baníckych, historických, kultúrnych a technických pamiatok, ako aj prírodných krás.
V dolnej časti námestia sme obdivovali striekajúcu fontánu a čierny obelisk postavený na počesť padlých obetí v 2. svetovej vojne. „ Z čierneho mramoru, dovezeného z bývalého Sovietskeho zväzu, mali byť pôvodne postavené pamätníky víťazných Hitlerových bitiek v ZSSR , čo sa ,chvalabohu, nestalo,“ vhodne doplnil Matúš. Napriek tomu, že mnohí mali strach z výšok, odhodlali sa vyjsť na „šikmú“ hodinovú vežu. Pekný slnečný deň im poskytol krásny výhľad na Bystricu a jej okolie.
Súčasné vyučovanie preferuje vo vyučovaní také metódy vyučovania, ktoré rozvíjajú kľúčové kompetencie žiaka. Návšteva múzeí a poznávanie zachovaných historických pamiatok patrí nepochybne k nim.
Mgr. Marta Kovalčíková