Fyzika 6.ročník
Aké ľahké. Stačí fľaša, voda, vzduch a vodováha je na svete. Pomocou vodováhy vieme zistiť, čo je zvislé a čo vodorovné.
Fyzika 6.ročník
Aké ľahké. Stačí fľaša, voda, vzduch a vodováha je na svete. Pomocou vodováhy vieme zistiť, čo je zvislé a čo vodorovné.
Do galérie SPOLU PROTI ŠIKANE boli pridané fotografie.
V týždni od 8. do 12. októbra bol na našej škole Týždeň proti šikanovaniu. Tí, ktorí chceli prejaviť nesúhlas so šikanovaním, sa mohli obliecť do oranžovej farby. Na triednických hodinách sa žiaci oboznámili s novou smernicou o prevencii a riešení šikanovania detí a žiakov. Na vyučovaní prostredníctvom tvorby posterov, komixov, kresieb či plagátov žiaci mohli vyjadriť odmietnutie šikanovania a ponúknuť riešenia tohto problému vyskytujúceho sa na školách. Potrebné informácie o prevencii šikanovania si žiaci aj učitelia môžu prečítať na novej nástenke koordinátora prevencie na chodbe školy na prvom poschodí.
Mgr. Silvia Smutná, koordinátor prevencie
Do galérie fotografická súťaž OČAMI GURMÁNA 6.A boli pridané fotografie.
Do galérie fotografická súťaž OČAMI GURMÁNA 6.A boli pridané fotografie.
Do galérie Zdravé party 5.A boli pridané fotografie.
Do galérie fotografická súťaž OČAMI GURMÁNA 6.A boli pridané fotografie.
Naše najmladšie futbalové talenty sa dňa 11.10. 2018 zúčastnili kvalifikačného turnaja o postup do okresného finále vo futbale koedukovaných družstiev žiakov a žiačok 1.stupňa ZŠ. Usporiadateľom bola ZŠ s MŠ Habovka.
Okrem usporiadajúcej ZŠ Habovka sa zúčastnila aj ZŠ Š.Šmálika Tvrdošín, ZŠ M.Medveckej Tvrdošín a naša ZŠ Zuberec.
Po víťazstve 6 : 0 so ZŠ Habovka a prehre 0 : 2 s víťazom turnaja ZŠ M.Medveckej sa podarilo žiakom postúpiť na okresné finále. Postup veľmi potešil, pretože družstvo tvorili žiaci, ktorí sa súťaže v tomto športe zúčastnili po prvýkrát.
Našu školu reprezentovali: Kaššák Filip, Vidiečan Adam, Bielopotocký Jozef, Žuffa Ondrej, Leginus Emanuel, Jantoľák Matúš, Podbieľančík Marek, Tekeľ Tomáš, Bebejová Karolína a Jančová Michaela.
Tešíme sa na zápasy v okresnom finále.
Lichner Peter
Do galérie boli pridané fotografie.
Vedci neustále získavajú nové poznatky o fungovaní ľudského mozgu a pedagógovia hľadajú spôsoby ako nové poznatky čo najlepšie využiť na uľahčenie procesu učenia a zapamätávania.
Jedným zo zaujímavých spôsobov učenia a učenia sa sú MYŠLIENKOVÉ MAPY. Tento postup sa začal vyvíjať približne v polovici 70-tych rokov minulého storočia a hoci ho množstvo ľudí po celom svete využíva viac ako 20 rokov, prostredníctvom nových technológií a poznatkov sa táto metóda neustále rozvíja a vylepšuje.
Tvorba myšlienkovej mapy je procesom, ktorý zapája čo najväčšie množstvo zmyslov na tvorbu asociácií pri vytváraní poznámok a zápiskov. Tento proces kopíruje spôsob, akým sa tvoria myšlienky a pamäťové stopy v našom mozgu. Možno preto sa na túto prácu žiaci tak veľmi tešia. Najskôr sa o danej téme voľne rozprávame, potom si nápady ujasňujeme a dávame ich na papier. Niekedy pracujeme spoločne na jednom výtvore, inokedy deti pracujú v skupinkách alebo jednotlivo. Počas práce žiaci používajú množstvo farieb, kombinujú písaný text s obrázkami.
Doteraz sme tvorbu myšlienkových máp uplatnili na témy Ročné obdobia, Slovenská republika a Hovorme o jedle. Posúďte sami ako sa nám darilo:
Po dvoch rokoch k nám opäť zavítali umelci z Ukrajiny, ktorí nás zabavili, ukázali kúzla, bravúrne žonglovanie a "čarovanie" s bublinami. Tentoraz to bolo v réžii Máši a Medveďa. Predstavenie si prišli pozrieť aj naši škôlkári. Po dobrej zábave sme pokračovali vo vyučovaní.
Do galérie fotografická súťaž OČAMI GURMÁNA 6.A boli pridané fotografie.
8. ročník
Na hodinách fyziky sa teraz zaoberáme svetlom a svetelnými lúčmi. Žiaci zisťujú ako sa skladajú farby a ako vzniká dúha. Zisťujú, z akých farieb sa skladá biele svetlo.
Týždeň proti šikanovaniu aj vo vyučovaní ANJ na druhom stupni. Daná téma je v osnovách 9. ročníka. Téma bola vhodná na diskusiu. Vytvorili sme propagačné materiály, výzdobu a taktiež tričká. Žiaci si ich sami sprejovali nápisom BUDDY NOT BULLY (parťák nie tyran).
V utorok 2. októbra 2018 sa v dopoludňajších hodinách uskutočnili v Zuberci Majstrovstvá okresu žiakov a žiačok základných škôl v cezpoľnom behu okresu Tvrdošín. Súťaže sa zúčastnilo 62 žiakov a žiačok z 12 škôl okresu. Preteky sa konali na turistickom chodníku, okolo Studenej, za nepriaznivého počasia. Žiačky súťažili v behu na 1,5 kilometra a žiaci sa popasovali s 3 kilometrovou traťou. Výkony žiakov v súťaži boli vyrovnané a ich dobré rozloženie síl nám tento rok neprinieslo žiadne pódiové umiestnenie. Družstvo žiakov v zložení Peter Mičík, Tomáš Borsík a Adam Borsík sa umiestnilo na 2. mieste a stali sa vicemajstrami okresu. Družstvo žiačok v zložení Ema Majerčákova, Zuzana Valeková a Simona Vidiečanová sa umiestnilo na 4. mieste v okrese. Peter Mičík sa v kategóriín jednotlivcov umiestnil na 2. mieste. Gratulujeme!!!
Do galérie Deň športu 2018 boli pridané fotografie.
Riaditeľka školy oznamuje, že podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov a § 3 ods. 10 vyhlášky MŠ SR č. 231/2009 Z. z. o organizácii školského roka na základných školách, stredných školách, na základných umeleckých školách, na odborných učilištiach a jazykových školách v znení vyhlášky č. 518/2010 Z. z. p o s k y t u j e žiakom 1. - 9. ročníka riaditeľské voľno dňa 12.10.2018 /piatok/ .
Do galérie fotografická súťaž OČAMI GURMÁNA 6.A boli pridané fotografie.
„ Poznávame Slovensko“
V stredu 26. septembra navštívili žiaci 8. a 9. ročníka Banskú Bystricu. Hlavným cieľom exkurzie bolo prehĺbiť vedomosti žiakov z našej národnej histórie v súvislosti s blížiacim sa výročím vzniku 1. ČSR, ktorý bol pre Slovákov nepochybne najvýznamnejším okamihom v dejinách 20. storočia.
Exkurziu sme začali prehliadkou Múzea SNP. Pútavý výklad sprievodcu, počas ktorého sa žiaci dozvedeli, že Banská Bystrica bola centrom protifašistického odboja a miestom vypuknutia SNP, doplnili krátke historické filmy na začiatku a konci . Poslúžia žiakom neskôr ako motivácia pre poznávanie tejto neľahkej etapy našich národných dejín, pretože podrobnejšie vedomosti z tohto obdobia ešte nepreberali. Napriek tomu mnohí vedeli odpovedať na kladené otázky a pýchou našej skupiny sa stal Matúš Krúpa, ktorého vedomosti ocenil aj sám sprievodca. Počas dvojhodinovej prehliadky si mnohí žiaci so záujmom prezerali vystavené exponáty, ktoré dokumentovali historické udalosti 2. svetovej vojny. Nasledovalo fotenie pred symbolickým súsoším padnutých obetí a prehliadka historického skanzenu v areáli múzea. Bojová technika z čias 2. svetovej vojny, vojenské lietadlá, tanky a delá, pútali pozornosť žiakov ešte pred vstupom do múzea.
Potom sme sa presunuli na historické Námestie SNP. Žiaci vymenili školské lavice za kamenné schody morového stĺpa a počúvali prezentácie, ktoré si pre nich niektorí žiaci pripravili. Oboznámili sa s históriou významných pamiatok nachádzajúcich sa na námestí alebo v jeho blízkom okolí. Okrem už spomínaného morového stĺpa sme spoločne poznávali honosné meštianske domy: Thurzovcov a Matejov dom, pozostatky mestského hradného opevnenia - barbakan s vežou. Záujem vzbudila aj historická budova mestskej radnice a 4 alegorické sochy na fasáde budovy.
Vo farebnom erbe na kamennej dlažbe sme spoločne hľadali znaky banského mesta. Pripomenuli sme si, že história mesta Banská Bystrica je známa odvtedy, kedy sa v okolí mesta začali ťažiť drahé kovy, hlavne meď. Bystrica sa čoskoro stala bohatým slobodným kráľovským mestom. Začali sa tu usídľovať nemeckí prisťahovalci, ktorí postavili románsky kostol Nanebovzatia Panny Márie. Slováci v 15. storočí vedľa tohto kostola postavili Kostol svätého Kríža. Mesto sa stalo súčasne centrom šírenia protestantizmu.
Nezabudli sme spomenúť ani novodobú Barborskú cestu. Jej názov sa viaže k menu sv. Barbory – patrónky baníkov. Trasa spája bývalé stredoveké banské mestá: „medenú“ Banskú Bystricu – „zlatú“ Kremnicu – „striebornú“ Banskú Štiavnicu, ako aj dedinky a lokality, ktoré boli v minulosti centrom baníctva celoeurópskeho významu. Barborskú cestu tvorí okruh s dĺžkou takmer 190 km, môžete ju prejsť pešo alebo na bicykli. Podľa legendy Barbora umrela martýrskou smrťou vo veku 29 rokov. Preto je na Barborskej ceste 29 symbolických zastavení. Sú to významné miesta z hľadiska baníckych, historických, kultúrnych a technických pamiatok, ako aj prírodných krás.
V dolnej časti námestia sme obdivovali striekajúcu fontánu a čierny obelisk postavený na počesť padlých obetí v 2. svetovej vojne. „ Z čierneho mramoru, dovezeného z bývalého Sovietskeho zväzu, mali byť pôvodne postavené pamätníky víťazných Hitlerových bitiek v ZSSR , čo sa ,chvalabohu, nestalo,“ vhodne doplnil Matúš. Napriek tomu, že mnohí mali strach z výšok, odhodlali sa vyjsť na „šikmú“ hodinovú vežu. Pekný slnečný deň im poskytol krásny výhľad na Bystricu a jej okolie.
Súčasné vyučovanie preferuje vo vyučovaní také metódy vyučovania, ktoré rozvíjajú kľúčové kompetencie žiaka. Návšteva múzeí a poznávanie zachovaných historických pamiatok patrí nepochybne k nim.
Mgr. Marta Kovalčíková
Takto to dopadne keď sa žiaci 7.ročníka postava pred objektívy fotoaparátov svojich spolužiakov, aby ukázali ostatným ako sa (ne)obliecť do chemického laboratória.
Powered by aSc EduPage