• Plavecký výcvik 3.ročník

          • „Sme plavci,“ povedali žiaci tretieho ročníka po piatich dňoch intenzívneho plaveckého výcviku v AQUA RELAX Dolný Kubín. Pod vedením plaveckej školy Tulipánik získali i v tomto školskom roku jednu z dôležitých životných zručností. Za veľkú snahu a po preukázaní schopnosti preplávať 25 metrov voľným štýlom boli odmenení diplomom a voľnou vstupenkou do vodného sveta v AQUA RELAX. Veríme, že základy, ktoré im obetaví plaveckí inštruktori dali, budú aj naďalej rozvíjať.

          • Čína – ríša za Veľkým múrom

          • Po dlhšej prestávke spôsobenej pandémiou sme sa opäť mohli stretnúť s jedinečnými ľuďmi - cestovateľmi, ktorí nám pútavou formou prezentovali ich cestu po Číne.

            Tentokrát sme sa  ocitli  v rozľahlej, historickej a mystickej Číne. Prešli sme sa po Veľkom čínskom múre. Dozvedeli sme sa, že ho vlastne nevidno z vesmíru, ako bolo doteraz prezentované. Spoznali sme pandu veľkú a pandu červenú v ich prirodzenom prostredí. V nemom úžase sme pozerali na rituálny nebeský pohreb. Vydali sme sa na samotný západ krajiny do provincie Sin-ťiang, kde Čína už nie je Čínou. Spoznali sme predhorie Himalájí a Tibetskú náhornú plošinu. Popritom sme mali vysvetlené pojmy náveterná a záveterná strana. Himaláje nám priblížili aj život miestnych nomádov, ktorí pasú svoje stáda divých jakov. Zoznámili sme sa aj s miestnymi menšinami, ich zvykmi a tradíciami. Odtiaľ sme sa presunuli do hektických moderných miest ako je Šanghaj či Peking. Veľmi zaujímavá bola téma čínskej kuchyne, ako aj príprava a pitie čaju.

        • Naši záchranári
          • Naši záchranári

          • V pondelok 10.10.2022 sa žiaci 6.B triedy – Dušan Pavčo a Ján Hajdúk vracali autobusom zo školy domov do Oravského Bieleho Potoka. Keď vystúpili z autobusu, uvideli na druhej strane ležať v potoku staršieho muža s rozbitou hlavou. Chlapci muža vytiahli a zavolali RZP a svojim rodičom, čakali až do príchodu sanitky. Pri záchrannej akcii im pomáhal aj miestny pán farár.

            Ste pre nás vzorom chlapci. Ďakujeme.

          • Emka to vie...

          • Základným poslaním školského  vzdelávania a výchovy je efektívne vzdelávanie – teda vedenie žiaka k získavaniu informácií, ich kritickému posudzovaniu a triedeniu  a nemenej dôležité je aj podnecovanie sociálneho a osobnostného rozvoja žiaka. Našou snahou je, aby sa spojenie vzdelávania žiaka a jeho rozvoja odrážalo  aj v  aj v stratégii školy zameranej na  prevenciu najznámejších spoločensky nežiaducich javov v škole a úsilie uprednostňovať nerizikové správanie a zdravie neohrozujúci spôsob života.

            Mnohé zo školských preventívnych aktivít vyžadujú účasť odborníkov špeciálne vzdelaných a školených na túto problematiku. Naša škola spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva v Tvrdošíne.

            Tento školský rok sme začali  dňa 12.10. v obidvoch triedach prvého ročníka s programom  „Emka to vie“. Tento program rozvíja prosociálne správanie predchádza sociálno-patologickým javom prostredníctvom rozprávok, hier, zážitkových aktivít a diskusií zameraných na rôzne oblasti rizikového správania. Primárne ide o prevenciu šikanovania a agresívnych prejavov s dôrazom na posilnenie vekuprimeraných spôsobov riešenia agresívneho správania a osvojenie si adekvátnych spôsobov, ako chrániť seba i ostaných.

            Veríme, že aj týmto spôsobom prispievame k správnemu rozvoju každého žiaka našej školy

          • Rok odkazu štúrovcov

          • Rok 2022 bol Maticou slovenskou vyhlásený za Rok odkazu štúrovcov. Žiaci deviateho ročníka vytvorili zaujímavé projekty s touto tematikou, čím si prehĺbili vedomosti a pripomenuli odkaz štúrovcov aj pre súčasnú dobu.Štúrovská generácia je pre nás najvýznamnejšou generáciou v slovenských dejinách. V roku 2022 si pripomíname 200 rokov od narodenia osobností slovenského národného života, ako boli Ján Francisci, Štefan Marko Daxner, Janko Kráľ, Ján Kalinčiak, Samuel Štefanovič, Ján Rotarides, Ján Palárik a ďalší. Mnohí z nich pochádzali z chudobných slovenských pomerov, ale ani to im nezabránilo, aby sa stali tvorcami dejín. Ich nadčasové myslenie, obeta, pracovitosť, dnes chýbajúca jednota v národnom hnutí, to, že bojovali perom aj mečom za lepšie národné a sociálne požiadavky ľudu, je vzorom i pre dnešné generácie. Mnohí z nich boli za svoje presvedčenie a názory prenasledovaní a väznení, no nikdy nepoľavili. Svoju historickú úlohu splnili úspešne, aj preto môžeme dnes žiť v suverénnej Slovenskej republike a hovoriť slovenským jazykom. Generácia štúrovcov je aj po 200 rokoch pozitívnym a trvalým vzorom.

          • Biologická exkurzia

          • Dňa 5.10.2022 sa žiaci piateho ročníka zúčastnili biologickej exkurzie v Slovenskom múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Prezreli si expozície: Kras a jaskyne Slovenska, Zem - miesto pre život a Chránená príroda Slovenska. Po prehliadke absolvovali aj environmentálny program - "Po stopách zvierat", kde sa naučili poznávať živočíchy podľa zvukov, lebiek a pobytových znakov (stopy, trus, vývržky a iné). 

          • Hodina biológie

          • Hodinu biológie sme si my šiestaci užili trochu ináč. Priniesli sme rôzne druhy ovocia a zeleniny, učili sme sa ich rozdeliť do určitých kategórií a nakoniec sme si pripravili chutný ovocný šalát. Obohatili sme sa nielen o nové vedomosti, ale aj o vitamíny.

          • Exkurzia Martin

          • 6.10.2022 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili literárno-historickej exkurzie v Martine. Deň začali v Literárno-vednom múzeu, ktoré sídli v pôvodnej budove Matice slovenskej. Dozvedeli sa informácie o otvorení, ťažkých začiatkoch, zatvorení a napokon i znovuotvorení Matice slovenskej. Druhá časť výkladu bola zameraná na historický vývoj slovenskej literatúry od čias Veľkomoravskej ríše po romantizmus. Potom ich kroky smerovali do Slovenskej národnej knižnice, kde sa oboznámili s fungovaním tejto inštitúcie a spôsobom požičiavania kníh. Lektorka ich previedla priestormi, kde si možno vypožičať rôzne dokumenty – niektoré spracované v digitálnej podobe. Deň zakončili na Národnom cintoríne v Martine, kde sú pochovaní významní dejatelia našej histórie.

          • Noc výskumníkov a Múzeum máp

          • 30. septembra sa v Banskej Bystrici konal festival vedy Európska noc výskumníkov, na ktorom sme sa zúčastnili so žiakmi 6.ročníka. Podujatie sa konalo v OC Europa na jej jednotlivých poschodiach. Boli tu pripravené vedecké stánky a workshopy na tému vedecký svet, ochrana životného prostredia. Žiaci si mohli vyskúšať rôzne interakcie s robotmi, virtuálnou realitou, oživiť malé dieťa, zistiť svoju uhlíkovú stopu, ale aj ako oklamať chuť. V jednom zo stánkov si žiaci vyskúšali svoje tlmočnícke schopnosti.

            Keďže sme boli v Banskej Bystrici, využili sme aj možnosť navštíviť Múzeum máp v Kynceľovej. Sprievodkyne múzeom nás oboznámili s históriou a tvorbou máp. V jednej z miestností si žiaci  overili svoje topografické zručnosti. Pomocou piesku a dataprojektora pretvárali reliéf územia a zároveň pozorovali meniace sa vrstevnice. Poslednou aktivitou bola tvorba máp na PC, kde žiaci dopĺňali mapové znaky.

          • Exkurzia v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach

          • Posledný septembrový deň sme so žiakmi deviateho ročníka zavítali do Slovenského technického múzea v Košiciach, kde sme navštívili expozíciu Sieň elektrických výbojov a Planetárium.  V krátkom dokumente sme bližšie spoznali vynálezcu striedavého prúdu Nikola Teslu, ktorý sa zaraďuje medzi 10 najvýznamnejších vedcov na svete. Mali sme si možnosť vyskúšať alebo vidieť experimenty s elektrickou energiou ako napr. Triboelektrický jav, Teslove Kolumbovo vajce, Faradayova klietka, či Van de Graaffov generátor. V Planetáriu sme pozorovali oblohu, ktorú videli ľudia, keď ešte nebola vynájdená elektrická energia, učili sme sa hľadať súhvezdia na jesennej, či zimnej oblohe, ktorá je vraj najkrajšou, čo sa týka hviezdneho obsadenia. V múzeu vlastnia i vzácne ďalekohľady (napr. Štefánikov ďalekohľad), z ktorých sme niektoré aj vyskúšali. V Múzeu letectva, ktoré tento rok oslavuje svoje 20. výročie sme videli výnimočnú zbierku exponátov leteckej i cestnej dopravy, ktorá zaujala najmä chlapcov. Plní zážitkov sme sa ešte na záver exkurzie presunuli do OC OPTIMA, ktoré bolo zároveň jedným z festivalových miest tohtoročnej Noci výskumníkov, kde žiaci popri relaxu mali možnosť navštíviť aj vedecké stánky.

          • Literárno – historická exkurzia Havránok – Liptovský Mikuláš


          •     Aj túto jeseň sme sa vybrali so žiakmi 7. ročníka spoznávať blízky región. Najprv sme navštívili známu liptovskú archeologickú lokalitu Havránok, ktorá sa nachádza nad priehradným múrom Liptovskej Mary. Pútavý výklad  žiakov motivoval, preto si so záujmom prezreli rekonštrukciu keltskej osady, zvyšky opevnenia, druidskú svätyňu, obetnú šachtu s oltárikom a milodarmi, kamenné cesty so stĺporadím či napodobeniny keltských mincí.

                Nasledovala prehliadka Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, ktorá sa začína prehliadkou Jánošíkovej mučiarne. Tu sa žiaci oboznámili s rôznymi formami mučenia v stredoveku a tiež  s krutým osudom najznámejšieho slovenského zbojníka. Prostredníctvom historických predmetov, fotografií a archívnych dokumentov lektorka previedla  žiakov takmer 700-ročnými dejinami mesta- od prvej zmienky o Svätom Mikuláši až po koniec 2. svetovej vojny. Žiakom sa páčila aj miestnosť venovaná Aurelovi Stodolovi a Eduardovi Penkalovi, no chlapcov očarila novozriadená výstavná sieň venovaná hokejistom z Liptovského Mikuláša.

                  Našu pozornosť zaujala aj jednopodlažná klasicistická židovská synagóga, ktorá patrí k najväčším a najštýlovejším na Slovensku.

                Exkurzia pomohla žiakom konkretizovať osvojené teoretické poznatky, poznávať predmety, javy a procesy v ich pôvodnom prostredí a v typických podmienkach.

          • Foto/Video súťaž #nocvyskumnikov2022

          • V rámci tohtoročnej Noci výskumníkov sme sa so žiakmi 7. a 8. ročníka zapojili do súťaže, v ktorej mali vytvoriť fotku alebo krátke video, kde mali ukázať ako prispievajú k ochrane nášho životného prostredia.

        • Jeseň - tvorba žiakov
          • Jeseň - tvorba žiakov

          • Jesenné dni

            Farebné listy, vôňa húb,

            na toto obdobie si  pršiplášť kúp.

            Gumáky sú povinná výbava,

            aby v daždi bola zábava.

             

            Najlepší program na tieto dni

            je kniha a spoločenské hry.

            Maminka kupuje čajíky,

            aby sme nemali soplíky.

             

            Šťastie v srdci mám,

            keď babie leto príde k nám.

            Ocko batoh zbalí,

            turistikou v Roháčoch nám radosť spraví.

             

            V októbri mám meniny,

            očakávam  jesenné prázdniny.

            So šarkanom sa budem hrať

            a rozprávky pozerať.

            Natália Bábyová, 5.B

             

            Jeseň

            Po lete zas do školy,

            snáď ste si ho užili.

            Jeseň k nám už prichádza,

            všetkým plody prináša.

             

            Počasie sa ochladilo,

            všetkých nás to prekvapilo.

            Listy na zem popadali,

            gaštany sa ukázali.

            Ivana Šišková, 6.A

             

            Jeseň

            Vonku je už chladnejšie,

            prší stále častejšie.

            Príroda do hnedej ladí,

            vetrík  listy stromov hladí.

            Fúka, listy padajú,

            večery dlhé bývajú.

            Žiaci v školských laviciach sedia,

            náročné zadania a úlohy riešia.

            Jeseň je podľa mňa krásne obdobie.

            Súhlasíte a  či nie?

            Kamila Letošťáková, 8.A

             

            Jeseň

            Dnes mi prišla zvláštna správa,

            zo stromu už lístie padá.

            Jeseň sa k nám prediera,

            na huby sa chodieva.

             

            Polia sú už celé pusté,

            no komory  celkom tlsté.

            Čoraz viac nám vietor veje,

            z oblohy sa nonstop leje.

             

            Babie leto ešte príde,

            krátke tričko sa nám zíde.

            Vetrík však už hudie pieseň:

            „Deti moje, je tu jeseň!“

            Soňa Tekeľová, 8.A

             

            Jeseň prichádza

                            Leto je už nenávratne za nami, teplé a slnečné dni vystriedali hmlisté a chladné.

                            Jeseň je veľmi farebné  ročné obdobie, s jej príchodom sa mení celá krajina, všetko je farebné a celú krajiny pokrývajú farebné koberce. Niektoré zvieratká sa ukladajú na zimný spánok, iné odlietajú do teplých krajín. Je to tiež čas, kedy sa deti vracajú do školských lavíc. Počasie je často veterné, priam stvorené na púšťanie šarkanov. Poľovníci majú veľa práce s prípravou sena a inej potravy pre zvieratá na zimu. Podobne aj ľudia sa pripravujú na zimu, zbierajú úrodu a chystajú si drevo na kúrenie. Mamky začínajú zo skríň vyberať teplé oblečenie. Deň sa začína skracovať a noc predlžovať. Aj slniečko neskôr  vychádza a skôr zapadá, jeho lúče sú oveľa zubatejšie.

            Nina Pilarčíková, 5.B

            Umelecký opis jesene

                            Jeseň je jedno z najkrajších ročných období, pretože celý svet sa zahalí do nádherného pestrofarebného koberca.

                            Aj keď oblohu občas zakryjú oblaky, ktoré si poplačú, nám to nevadí. Kvapky veselo tancujú a klopkajú na okná.  Najkrajšie je, keď túto plačúcu oblohu utešuje hrejivé slniečko.  Vtedy môžeme vidieť nádhernú farebnú dúhu, ktorá všetkým oznamuje, že obloha už nie je smutná.  Vietor nám tiež nezostáva nič dlžný, zahráva sa s klobúkmi ľudí i stromov. Po takejto hre často zostáva pod stromami farebný koberec. Odhaľujú sa aj polia, ktoré boli ešte donedávna zahalené obilím a kukuricou. Jeseň vždy úplne zmení prírodu okolo nás.  Aj šarkany si vtedy rady obzerajú krajinu  z výšky. Slniečko je čoraz viac zubaté, a preto sa pri prechádzke musíme dobre obliecť. Aj zvieratká si pomaly chystajú zásoby na zimu a pripravujú sa na zimný spánok.

                            Jeseň svojou jedinečnou atmosférou priťahuje nielen milovníkov prírody, ale stáva sa aj zdrojom inšpirácie pre mnohých básnikov.

            Vanesa  Šveláňová, 8.A

          • EDJ - Európsky deň jazykov

          • Opäť tu je 26. september a už 21-krát aj Európsky deň jazykov. Na hodinách anglického jazyka nechýbali ani teraz informácie o tomto dni, o jazykoch, ktoré nám umožňujú komunikovať a nové výzvy, do ktorých sa radi zapájame a poskytujú nám nové zážitky i skúsenosti. 
             

            Pridaj sa aj ty. Chceš vedieť rátať do 10 v portugalčine, naučiť sa jazykolam v španielčine alebo palindrom v dánštine?
             

            Klikni na link a dozvieš sa viac: 

            https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/sk-SK/Default.aspx

             

          • „Myslíme zeleno - Eko-ochranári"

          • So žiakmi 9.A sme sa zapojili do výtvarnej súťaže vyhlásenej Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity – SOVVA, ktorá je každoročnou súčasťou festivalu vedy Európskej noci výskumníkov.  Žiaci mali vytvoriť plagát, ktorým mali ukázať, ako môžu prispieť k ochrane nášho životného prostredia. So štetcom či ceruzkou v ruke sa zamerali na rôzne problémy súčasného sveta, akými sú globálne otepľovanie, nedostatok vody alebo znečistenie ovzdušia. Cieľom súťaže je poukázať na fakt, že každý z nás môže prispieť k udržateľnosti životného prostredia a k zdravému stavu Zeme pre ďalšie generácie.

          • Literárna exkurzia Jasenová – Dolný Kubín

          • 16.9.2022 sme sa so žiakmi ôsmeho ročníka vybrali na literárnu exkurziu. Prvou zastávkou literárnej exkurzie bol rodný dom Martina Kukučína, v ktorom si žiaci s veľkým záujmom vypočuli výklad pani lektorky o živote a tvorbe významného realistického spisovateľa, lekára a cestovateľa Martina Kukučína. Potom sme pokračovali do  Múzea P. O. Hviezdoslava, kde sme sa  podrobne oboznámili so životom tohto úžasného  spisovateľa. Žiakov zaujali najmä osobné veci a zariadenie spisovateľovej pracovne. Na záver sme navštívili historickú časť dolnokubínskeho cintorína, kde  sú pochovaní významní oravskí spisovatelia P. O. Hviezdoslav, Janko Matúška a Ladislav Nádaši Jégé.

            Mgr.Jana Valeková

        • Projekt Eko Alarm
          • Projekt Eko Alarm

          • V minulom školskom roku sme sa zapojili do projektu EKOALARM, z ktorého sme získali sady  smetných košov na triedenie odpadu do každej učebne na našej škole. Zároveň sme sa v rámci projektu uchádzali o lektorské hodiny, ktoré sa pre veľký záujem škôl z celého Slovenska neuskutočnili. Tieto lektorské hodiny nám boli ponúknuté v tomto školskom roku a v piatok, 9. septembra, prebehla prvá z nich.

            Žiaci od druhého po deviaty ročník sa prostredníctvom prezentácie a lektoringu dozvedeli nielen štatistiky o odpade na Slovensku, ale aj zaujímavé informácie o tom, ako dlho trvá v prírode rozklad niektorých materiálov, ktoré odpad bežne tvoria.

            Zároveň by sme sa chceli touto cestou pochváliť s výsledkami nášho triedenia za minulý školský rok:

            1. Školy, ktoré sa vlani do projektu zapojili, vážili svoj zmesový (netriedený) odpad na začiatku a na konci školského roka. Z výsledkov vyplynulo, že triedením odpadu znížili školy zmesový odpad o 300g na žiaka za týždeň.

            2. Hoci sme odpad separovali už predtým, zintenzívnením triedenia sa našej škole  podarilo znížiť zmesový odpad o polovicu, zo štyroch nádob na dve, čo v nemalej miere ušetrilo škole náklady na vývoz odpadu.

            Určite budeme v tejto činnosti pokračovať aj naďalej. Tieto výsledky nás veľmi tešia. Ukazujú nám, že zodpovedný prístup k nakladaniu s odpadom vedie k preukázateľným výsledkom. Zároveň nám to dáva nádej, že sa na našom životnom prostredí dá niečo zlepšiť, lebo aj malé kroky môžu viesť k veľkým výsledkom, ak sa na tie malé kroky podujmeme všetci.

                                        Mgr. Ľudmila Gondová

             

          • Otvorenie nového školského roka

          • Brány  školy sa po dvoch mesiacoch prázdnin opäť otvorili a začal sa nový školský rok 2022/2023. V telocvični školy sa konalo slávnostné otvorenie nového školského roka, kde po úvodnom programe žiakov a príhovore pána riaditeľa Mgr.Miroslava Kováľa starosta obce Zuberec Ing.Vladimír Šiška osobne privítal prváčikov a každému venoval knižný darček, ktorý čoskoro využijú pri nácviku čítania. V tomto roku bude našu školu navštevovať 314 žiakov. Do školských lavíc zasadne po prvýkrát 40 prvákov. Všetkým žiakom a učiteľom želáme úspešný nový školský rok.