• Exkurzia Martin

• 6.10.2022 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili literárno-historickej exkurzie v Martine. Deň začali v Literárno-vednom múzeu, ktoré sídli v pôvodnej budove Matice slovenskej. Dozvedeli sa informácie o otvorení, ťažkých začiatkoch, zatvorení a napokon i znovuotvorení Matice slovenskej. Druhá časť výkladu bola zameraná na historický vývoj slovenskej literatúry od čias Veľkomoravskej ríše po romantizmus. Potom ich kroky smerovali do Slovenskej národnej knižnice, kde sa oboznámili s fungovaním tejto inštitúcie a spôsobom požičiavania kníh. Lektorka ich previedla priestormi, kde si možno vypožičať rôzne dokumenty – niektoré spracované v digitálnej podobe. Deň zakončili na Národnom cintoríne v Martine, kde sú pochovaní významní dejatelia našej histórie.

• Noc výskumníkov a Múzeum máp

• 30. septembra sa v Banskej Bystrici konal festival vedy Európska noc výskumníkov, na ktorom sme sa zúčastnili so žiakmi 6.ročníka. Podujatie sa konalo v OC Europa na jej jednotlivých poschodiach. Boli tu pripravené vedecké stánky a workshopy na tému vedecký svet, ochrana životného prostredia. Žiaci si mohli vyskúšať rôzne interakcie s robotmi, virtuálnou realitou, oživiť malé dieťa, zistiť svoju uhlíkovú stopu, ale aj ako oklamať chuť. V jednom zo stánkov si žiaci vyskúšali svoje tlmočnícke schopnosti.

Keďže sme boli v Banskej Bystrici, využili sme aj možnosť navštíviť Múzeum máp v Kynceľovej. Sprievodkyne múzeom nás oboznámili s históriou a tvorbou máp. V jednej z miestností si žiaci  overili svoje topografické zručnosti. Pomocou piesku a dataprojektora pretvárali reliéf územia a zároveň pozorovali meniace sa vrstevnice. Poslednou aktivitou bola tvorba máp na PC, kde žiaci dopĺňali mapové znaky.

• Exkurzia v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach

• Posledný septembrový deň sme so žiakmi deviateho ročníka zavítali do Slovenského technického múzea v Košiciach, kde sme navštívili expozíciu Sieň elektrických výbojov a Planetárium.  V krátkom dokumente sme bližšie spoznali vynálezcu striedavého prúdu Nikola Teslu, ktorý sa zaraďuje medzi 10 najvýznamnejších vedcov na svete. Mali sme si možnosť vyskúšať alebo vidieť experimenty s elektrickou energiou ako napr. Triboelektrický jav, Teslove Kolumbovo vajce, Faradayova klietka, či Van de Graaffov generátor. V Planetáriu sme pozorovali oblohu, ktorú videli ľudia, keď ešte nebola vynájdená elektrická energia, učili sme sa hľadať súhvezdia na jesennej, či zimnej oblohe, ktorá je vraj najkrajšou, čo sa týka hviezdneho obsadenia. V múzeu vlastnia i vzácne ďalekohľady (napr. Štefánikov ďalekohľad), z ktorých sme niektoré aj vyskúšali. V Múzeu letectva, ktoré tento rok oslavuje svoje 20. výročie sme videli výnimočnú zbierku exponátov leteckej i cestnej dopravy, ktorá zaujala najmä chlapcov. Plní zážitkov sme sa ešte na záver exkurzie presunuli do OC OPTIMA, ktoré bolo zároveň jedným z festivalových miest tohtoročnej Noci výskumníkov, kde žiaci popri relaxu mali možnosť navštíviť aj vedecké stánky.